Jak rośnie kakao - cz.1 (na plantacji)

2020-08-29
Jak rośnie kakao - cz.1 (na plantacji)Zastanawialiście się kiedyś jak rośnie kakao? No wiecie: na grządkach? w szklarniach? A może na 70 metrowych drzewach, na które wspinają się najwięksi śmiałkowie?

Najczęściej jest to krzew, może mieć nawet 5 m wysokości. Zwykle jednak przycina się je tak, żeby łatwiej sięgnąć z ziemi do owoców. Gdy jednak taki kakaowiec przeholuje i urośnie wielki jak drzewo, wtedy aby dostać się do owoców, trzeba pomóc sobie wysięgnikiem z piłą na końcu.

Taki kakaowiec to jest całkiem wybredny gość. Nie lubi przeciągów, nie lubi dużych zmian temperatur, ale też nie lubi jak mu za bardzo na głowę świeci. Najlepiej więc jest mu pod dużymi drzewami, które tworzą nad nim taki jakby parasol. Zacienianie plantacji wymaga jednak dużo wiedzy i doświadczenia, bo gdy parasol z drzew jest zbyt mało przepuszczalny, to może to zagrażać kakao w inny sposób. Takie pomieszanie kakaowców z drzewami czy innymi roślinami ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Otóż na tych drzewach gniazdują ptaki, które są najlepszymi naturalnymi pestycydami, ponieważ żywią się owadami, mogącymi zagrozić plantacjom. Dlaczego to jest takie super ważne? O tym mówimy w odcinku o tym co to znaczy, że kakao jest ekologiczne. Zajrzyjcie więc na nasz kanał na YT.

Łatwo powiedzieć, że dobrze zacieniać dużymi drzewami. Ale jak ich nie ma, to rolnicy radzą sobie sadząc malutkie kakaowce razem z innymi, szybko rosnącymi roślinami. Mogą to być na przykład bananowce, które szybciutko je zacieniają i ochronią przed słońcem.  Jest to szczególnie ważne na początku, ponieważ małe roślinki są bardziej wrażliwe na palące słońce.

Co jeszcze pomaga lub przeszkadza kakaowcom? Zdarza się, że drzewka rosną blisko siebie, nawet co około 2 metry. Tak mała odległość może powodować, że konkurencja o wartości odżywcze zawarte w glebie może być naprawdę zaciekła. A kakaowiec jest raczej z tych zachłannych. Są też inne powody, dla których większy dystans może uratować całą plantację, opowiemy o nich przy najbliższej okazji.

Wiemy już, że ma być mokro, ciepło, pod parasolem i potrzebne jest różnorodne środowisko naturalne, w tym ptaki. Czy kakao może zatem rosnąć w Polsce? Np. w Obornikach Śląskich? Np. w naszym biurze? A to już całkiem inna historia...

Powyższy tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć na naszym kanale na YT.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel