Jak dobrze zmielić kawę?

2021-01-08
Jak dobrze zmielić kawę?

„Jak dobrze zmielić kawę?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań na początku kawowej przygody. Niestety musimy Was zmartwić… odpowiedzi jest przynajmniej tyle, ile metod parzenia, bo to właśnie od sposobu przygotowania naparu przede wszystkim zależy stopień zmielenia ziaren. W tym momencie złapaliście się za głowę? Bez obaw! Jesteśmy tu po to, żeby rozwiać wszelkie kawowe wątpliwości. Przedstawiamy uproszczony przewodnik, dzięki któremu dobrze zmielicie swoją kawę!

Tygielek
Na pierwszy ogień idzie ten mało popularny w Polsce sposób przyrządzania kawy. Właśnie do tygielka ziarna mielimy najdrobniej, dzięki czemu możemy otrzymać charakterystyczną dla krajów arabskich kawę po turecku. Kawa zmielona do tygielka powinna przypominać pył lub cukier puder.

Espresso/kawiarka
Do ekspresów ciśnieniowych czy kawiarki mielenie także powinno być bardzo drobne, jednak grubsze niż do tygielka. Najlepiej, jeśli drobinki kawy dadzą się wyczuć między palcami - jak drobny piasek. Do ekspresu kolbowego dobrze jest zmielić ziarna odrobinę drobniej niż do kawiarki - w tym przypadku różnica jest jednak bardzo niewielka. Przemiał nie może być ani zbyt drobny, (wtedy może dojść np. do zatkania sitka w kawiarce), ani zbyt gruby - w takiej sytuacji woda zbyt szybko przepłynie przez ziarna, a napar będzie wodnisty i nijaki. Nie chcemy tego!

Aeropress
W przypadku Aeropressu sprawa nie jest taka prosta. Nie da się ukryć, że to przyrząd, który pozwala na otrzymanie bardzo różnych rodzajów naparu. Możemy wykorzystać w nim nie tylko jasno palone ziarna, przeznaczone przede wszystkim do kaw przelewowych, ale też średnio czy nawet ciemno palone, które pozwolą na otrzymanie naparu zbliżonego niemal do espresso. Zwykle przyjmuje się, że idealne do Aeropressu jest mielenie grubsze niż do kawiarki, ale odrobinę drobniejsze niż do drippera. Od tego warto zacząć, ale zachęcamy do eksperymentów!

Dripper V60
Przy przygotowaniu naparu z drippera warto postawić na tzw. medium. Najlepiej sprawdza się średnie mielenie, przypominające dość gruby piasek. Dzięki temu smak naparu będzie idealnie wyważony. Woda przepłynie przez ziarna w odpowiednim tempie, za sprawą czego kawa nie będzie ani przeparzona (parzona zbyt długo), ani rozwodniona, co miałoby miejsce przy zbyt dużej grubości przemiału i zbyt krótkim kontakcie wody z ziarnami.

Chemex
Klasyczny Chemex wyróżnia się tym, że "na raz" przygotowujemy zwykle dość dużą ilość naparu (0,5 l). Przy założeniu, że na 100 ml wody przypada 6 g ziaren, oznacza to, że będziemy przygotowywać napar z aż 30 g kawy. Aby nie trwało to w nieskończoność oraz żeby napar nie stracił na smaku, kawę do Chemeksa mielimy trochę grubiej niż do drippera - tak, by ziarna przypominały drobny żwirek.

French Press
Kiedy parzymy kawę we French Pressie, ziarna spędzają w wodzie całkiem sporo czasu. Dlatego właśnie powinniśmy zmielić kawę bardzo grubo, aby otrzymany napar nie był zbyt intensywny i gorzki. Idealny przemiał w tym przypadku będzie przypominał gruboziarnistą sól morską. Tak zmielone ziarna dobrze sprawdzą się także do przygotowania cold brew.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel