Kawa ziarnista z Peru Oconal 500g | ORGANIC - FAIRTRADE | Pizca del Mundo
- Ze wszystkich naszych ziaren, to właśnie peruwiańskie zostały najlepiej przyjęte w kręgach rodzimych kawoszy. Ekologiczna kawa 100% arabika z kooperatyw Fairtrade w Satipo. Dzięki średniemu paleniu otrzymamy słodkawy, kwaskowy i goryczkowy zarazem smak.
Uwaga! Przechodzimy obecnie reorganizację firmy, sklepu i hurtowni.
Wróć do nas w wakacje, a teraz koniecznie zapisz się na nasz newsletter,
abyśmy mogli powiadomić Cię, gdy będziemy już po zmianach i gotowi :)
Opis kawy
Choć Oconal przebył długą drogę od nasionka do naparu w naszych filiżankach, to liczba osób przykładających rękę do tego procesu była minimalna. Chyba, że liczyć pokolenia rolników, otaczających niemal nabożną przychylnością rosnące na wysokościach 1000 – 1600 m. n.p.m. w zacienionych, naturalnych ekosystemach krzaki arabiki.
Kto choć raz znalazł się w Satipo – pięknym regionie, z którego pochodzi nasze ziarno, wie, że nie sprzyja on pośpiechowi. Skutecznie broni się on przed nachalną inwazją cywilizacji kapitalistycznej trwając w tym, co wychodzi mu najlepiej – w stwarzaniu najlepszych warunków do życia i rozwoju. Najwyższym tego wyrazem jest nazwa tej kawy. Pochodzi ona od Laguna el Oconal – zapierającej dech w piersiach przestrzeni jeziora znajdującego się niedaleko miasteczka Villa Rica.
Przetworzone metodą mokrą (washed), ręcznie selekcjonowane ziarna trafiają bezpośrednio do nas w 45 kilogramowych workach. Z Obornik Śląskich wysyłamy je do zaprzyjaźnionej palarni kawy, gdzie wypalane są na intensywny czekoladowy kolor. (Palenie średnie 227ºC: full city roasting).
Data każdego wypalania podana jest na każdym opakowaniu.
Szczególne polecamy ją do tradycyjnych i alternatywnych metod zaparzania tj. do kawy po turecku (zalewajki), kawiarki, ekspresu ciśnieniowego, aero-pressu czy tygielka.
Na pierwszy plan wysuwają się aromaty pralin i orzechów ziemnych. Smak to połączenie słodyczy miodu i goryczki czekolady ze śladowym posmakiem cynamonu i karmelu.
Mielonym odpowiednikiem kawy Oconal jest Villa Rica.
Subiektywne wrażenia na temat tej kawy
W Oconalu chodzi o spotkanie. Tylko tyle i aż tyle. Niezależnie od tego, czy lubisz wyczuwać w kawie ciemne, goryczkowe nuty, czy też cenisz sobie kwasowość i aromaty kwiatów, znajdziesz w nim coś dla siebie. Oconal w sposób doskonały miesza w sobie te barwy, a dzięki wyzwolonej przez średnie palenie naturalnej słodyczy, świetnie smakuje nawet bez żadnych dodatków.
Składniki
Ekologiczna kawa 100%.
Składniki z certyfikatem Fairtrade i pochodzące od producentów Fairtrade*: kawa; ogółem 100%.
*Fairtrade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju certyfikowanych producentów poprzez stwarzanie sprawiedliwszych warunków handlowych, podnoszenie ich standardu życia oraz ochronę środowiska. Kawa jest certyfikowana, sprzedawana, audytowana i pozyskiwana na zasadach Fairtrade w 100%. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://info.fairtrade.net/what
Opakowanie i warunki przechowywania
Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu czarną torebkę o gramaturze 500g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.
Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.
Sposób przygotowania
Niezależnie od sposobu zaparzania, do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować pewien rytuał:
Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.
Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.
Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.
Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną.
Smacznego!
Marka
Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań, które ozdabiane są przez artystkę Kasię Kostecką.
Producent
Szczypta Świata sp. z o.o.
ul. Świeradowska 51-57
50-559 Wrocław
Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.
Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.
Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.
Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia
Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.