Kawa mielona z Gwatemali Tikal 250g | ORGANIC - FAIR TRADE | Pizca del Mundo
- Tajamulco to ziarnista, jasno palona kawa z Gwatemali
Uwaga! Przechodzimy obecnie reorganizację firmy, sklepu i hurtowni.
Wróć do nas w wakacje, a teraz koniecznie zapisz się na nasz newsletter,
abyśmy mogli powiadomić Cię, gdy będziemy już po zmianach i gotowi :)
Opis kawy
Kawa Tikál pochodzi Gwatemali, z kooperatywy Codech, która zrzesza rolników z okolic miasteczka Huehuetenango. Rosnąc na wysokościach 1000 – 2000 m.n.p.m. w zacienionych, naturalnych ekosystemach w otoczeniu skrywających odwieczne tajemnice wodospadów i unoszących się nad drzewami mgieł, długo dojrzewa, zanim wyda światu to, co ma najlepszego – 100% ziarna z gatunku arabika.
Przetworzone metodą mokrą (washed).
Palenie jasne 215ºC: city roasting
Data każdego wypalania podana jest na każdym opakowaniu.
Sugerować chcemy przelewowe i alternatywne metody parzenia, czyli ekspres przelewowy, dripper, aero-press, chemex, czy syfon.
Sensoryka
W smaku możemy poczuć mleczną czekoladę z orzechami laskowymi, kawę zbożową oraz kwaskową cascarę (skórkę z owocu kawowca)
Ziarnistym odpowiednikiem kawy Tikál jest Tajumulco.
Składniki
Ekologiczna kawa arabika z Gwatemali 100%.
Opakowanie i warunki przechowywania
Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu czarną torebkę o gramaturze 250g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.
Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.
Sposób przygotowania
Najłatwiejszym sposobem zaparzenia tej kawy, będzie użycie drippera, czyli prostego zaparzacza przelewowego. Do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować następujący rytuał:
Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.
Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.
Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.
Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną i czekoladą w proszku Pizca del Mundo.
Smacznego!
Marka
Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań, które ozdabiane są przez wrocławską artystkę Paulinę Mager.
Producent
Szczypta Świata sp. z o.o.
ul. Świeradowska 51-57
50-559 Wrocław
Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.
Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.
Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.
Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia
Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.